Hoppa till huvudinnehållet Hoppa till sidfoten

Mastering the financial set-up and procurement procedures for Ukraine

Få koll på hur ditt företag kan ta del av EU:s och internationella finansinstituts upphandlingar och finansieringslösningar för Ukraina. Nätverka med nyckelaktörer och få insikter direkt från experterna på plats i Stockholm.

UD, Business Sweden och Sveriges Ambassad i Kiev arrangerar ett företagsseminarium som belyser de Ukraina-specifika finansieringssystemen och upphandlingarna vid EU-kommissionen och de internationella finansiella instituten (IFI). En stor del av omvärldens finansiella stöd för Ukrainas uppbyggnad kanaliseras via EU och IFI som upphandlar varor och tjänster utifrån Ukrainas behov och efterfrågan. De svenska företagens engagemang för Ukraina är därmed avhängigt kunskap om hur de internationella finansieringsinstituten arrangerar sin verksamhet och hur företag kan ta del av deras finansieringslösningar, upphandlingar och garantiinstrument.

Seminariet syftar till att ge fördjupad kunskap om främst finansieringslösningarna, hur de är strukturerade och på vilket sätt svensk industri kan ta del av dem och därmed öka sitt engagemang i Ukraina. Tillfället kommer att erbjuda föreläsningar, men också möjlighet till dialog med finansierings och upphandlingsexperter vid flera organisationer av betydelse. Seminariet genomförs på engelska utan översättning.

Medverkande på plats i Stockholm är:

  • EU-kommissionen; DG-ENEST (f.d. DG-NEAR)
  • Europeiska investeringsbanken, EIB
  • Europeiska banken för återuppbyggnad och utveckling, EBRD
  • Nordic Environment Finance Corporation, NEFCO
  • International Finance Corporation, IFC

DRAFT PROGRAM

09:30-10:00 Registration & Coffee
 
10:00-10:05 Welcome (5 min)
– Moderators:
Staffan Eklöf, Department of Eastern Europe and Central Asia, MFA
Andreas Giallourakis, Trade Secretary Kiev, Business Sweden (TBC)
NN, Embassy of Sweden in Ukraine
 
10:05-10:15 Team Sweden for Ukraine (10 min) (TBC)
Håkan Jevrell, State Secretary for International Development Cooperation and Foreign Trade, Ministry for Foreign Affairs
 
10:15-10:35 (20 min) European Commission; DG-ENEST
Jan Ruuth, DG-ENEST
– Session includes Q&A
 
10:35-10:55 (20 min) International Finance Corporation, IFC 
Jan van Bilsen, IFC
– Session includes Q&A
 
10:55-11:15 Coffee Break (20 min) 
 
11:15-11:35 (15 min) European Investment Bank, EIB
Guillaume Froment-Meurice & Olivier Tricca, EIB
– Session includes Q&A

11:35-11:55 (20 min) European Bank of Reconstruction and Development, EBRD
Christopher Onajin, EBRD/SIDA
– Session includes Q&A
 
11:55-12:15 (20 min) Nordic Environment Finance Corporation, NEFCO
Henrik Toremark, NEFCO
– Session includes Q&A
 
12:15-13:30 Lunch Break (75 min)
 
13:30-15:30 (120 min) Workshop Session involving all five agencies at different tables; company representatives to rotate.
 
Coffee served throughout
 
16:00 (the latest) End of Seminar.